2022 Land Rover Range Rover Sport Resmi Olarak Tanıtıldı!

13 Mayıs 2022, 17:13

Land Rover Range Rover Sport, tepeden tırnağa yenilenen modeli, şaşırtıcı yüksek teknolojileri ve yepyeni motor seçenekleri ile üçüncü nesline merhaba dedi. Bakalım Sport bir kez daha Range Rover tutkunlarının yeni gözdesi olabilecek mi?

Yeni ama tanıdık sima

Range Rover Sport elbette ki adını aldığı standart Range Rover genetiğini paylaşıyor. Hemzemin kapı kolları ile çok daha pürüzsüz tasarıma kavuşan model spor klasmanına yakışır agresiflikte bir tasarıma sahip. Ön farlar ile gündüz farları inceltilerek aracın çok daha ciddi bir görünüme geçmesi sağlanmış. Fakat bu modelin en dikkat çeken özelliği çok minimal değerde olan 0,29 luk sürtünme katsayısı.

Sport'un genetik omurgası Land Rover'ın MLA-Flex platformundan oluşuyor. Bununla birlikte Range Rover'ın opsiyon olarak verdiği bir çok özelliğe sahip olabiliyorsunuz. Bu seçeneklerden en önemlileri ise motor seçeneklerini kapsıyor.

Land Rover ailesi yeni bireyini hibrit, yarı hibrit ve V8 motor seçenekleri ile satışa sunacak. Ailenin zirvesinde bulunan P360 SE ve P400 SE Dynamic, markanın yeni 3.0 litrelik yarı hibrit destekli ve turbo beslemeli motorunu kullanıyor. Modeller bu motordan sırayla 360 bg güç ve 500 Nm tork ile 400 bg güç ve 550 Nm gücünde tork üretebilecek.

Üst klasmanda yer alan P440e Autobiography ise Sport ailesini hibrit motorların gücü ile tanıştırıyor. 3.0 litrelik turbo beslemeli ünite bu modelde şarj edilebilir hibrit desteği sunacak. Model 440 beygir güç ve 840 Nm değerinde tork üretebiliyor. Sadece elektrikli menzilinin 77 km olarak açıklanan bu modelinin 0-100 km/sa hızlanmasını da 5.5 saniye civarında yakalıyor.

Yine ailenin zirvesinde bulunan P530 First Edition ise 4.4 litrelik çift turbo beslemeli V8 motorundan tam tamına 530 beygir güç ve 750 Nm değerinde tork üretebilecek. Bu model 0-100 km/sa hızlanmasını 4.3 saniyede tamamlıyor.

Araç içerisinde geleneksel Range Rover kurulumunu tercih eden model, Apple CarPlay ve Android Auto gibi bağlanılabilir özellikler sunacak. 15 Watt gücündeki kablosuz şarj ünitesi de standart olarak sunulan donanımlar arasında.

Çok yakın bir sürede ailenin yeni üyesini Kuzey Kıbrıs yollarında görmeyi ümit ediyoruz.

Sayfa 0.5857 saniyede oluşturuldu.